TISKOVÁ ZPRÁVA

Kontakty

Lenka Čermáková

MMD Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants

Tel: +420 224 251 555

cermakova@mmd.cz

Češi utratili s kartami Visa u obchodníků přes 2 miliardy eur

12. července 2006

Praha

Čeští spotřebitelé stále více upřednostňují platební karty pro placení každodenních nákupů. Platby kartami Visa u obchodníků totiž v uplynulém roce vzrostly o celou jednu třetinu. Tento trend dokládají poslední údaje společnosti Visa Europe za uplynulý rok končící březnem 2006. Statistiky dále potvrzují, že Češi již objevili možnosti kreditních karet, protože celkový počet kreditních karet Visa v uplynulém roce vzrostl o více než 60 %.

 

V České republice bylo do března 2006 vydáno 4,4 milionu karet Visa. Celkové výdaje českých držitelů platebních karet Visa (za období 12 měsíců do března 2006) dosáhly 11,1 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 15,9 procenta v porovnání s předchozím rokem. Z výsledků je zřejmé, že naši spotřebitelé oceňují bezpečnost a výhody, které jim platební karty nabízejí.  

 

Výrazného nárůstu dosáhly platby kartami u obchodníků. Platební karty se pro nás stávají nejpohodlnějším způsobem placení v obchodech, o čemž svědčí objem plateb u obchodníků, který se v daném období zvýšil o 31,2 procent na 2 miliardy eur. Počet transakcí u obchodníků vzrostl o 33,9 procent na 55,2 milionu.

 

Rostoucí obliba používání platebních karet je nejpatrnější v segmentu debetních karet, které umožňují uživatelům přístup ke svým bankovním účtům na 24 milionech míst po celém světe 24 hodin denně. Dramatický růst však v uplynulém roce zaznamenaly kreditní karty. V České republice bylo do března 2006 vydáno 458 800 kreditních karet Visa, což představuje nárůst o více než 60,8 procenta v porovnání s předchozím rokem. U kreditních karet došlo i k výraznému nárůstu transakcí o 45,6 procenta na 5,1 milionu. Počet plateb u obchodníků se zvýšil o 37,9 procenta na 3,5 milionu.   


Jana Lvová, manažerka společnosti Visa pro Českou republiku, k dosaženým výsledkům řekla:

"V České republice zaznamenáváme strmý nárůst používání platebních karet, zvláště pro bezhotovostní platby u obchodníků. Jsme rádi, že Češi využívají výhod placení kartami a používají je stále častěji při každodenních nákupech, u čerpacích stanic i v restauracích. I proto Visa ve spolupráci s členským bankami neustále pracuje na inovaci platebních produktů a služeb." 

 

Uvedené statistiky potvrzují, že Češi dávají stále větší přednost placení kartami, a to zejména  kvůli bezpečnosti a výhodám elektronických plateb. Tím se řadí k 1,4 miliardy držitelů karet Visa po celém světě, kteří v daném období s těmito kartami utratili více než 3,41 bilionu euro.

 

Shrnutí hlavních statistických údajů pro Českou republiku: 

 

V Evropě bylo vydáno přes 308 milionů debetních, kreditních a firemních karet Visa. V roce od března 2005 do března 2006 byly těmito kartami učiněny transakce a výběry hotovosti v celkovém objemu převyšujícím 1,17 trilionu euro. Visa je jedním z předních světových platebních systémů. Společnost celosvětově vydala přes 1,4 miliardy platebních karet, které každoročně generují objem transakcí převyšující 3,24 trilionu euro. Visa má bezkonkurenční akceptační síť a její karty jsou přijímány na více než 24 milionech míst, včetně jednoho milionu bankomatů. Visa je členská organizace, jež hraje vůdčí roli v oblasti platebních systémů. Společnost vyvíjí nové a originální produkty a technologie, z nichž profituje jak dvacet tisíc členských finančních institucí, tak držitelé karet. Více informací najdete na webové stránce www.visaeurope.com.